Հիմնադրամը 2018 թվականին ներկայացրել է դրամաշնորհի դիմում «Էներգաարդյունավետ տարածաշրջաններ. հասարակական շենքերում էներգախնայողության բարձրացման մեխանիզմների կիրառում և «Կանաչ էներգետիկայի աջակցման»  ծրագրի իրականացման նպատակով: Ծրագրի արժեքն է 2,071,277 (դրամաշնորհ Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամից՝ 1,719,200 մլն. ԱՄՆ դոլար, համաֆինանսավորում ՀՀ կառավարությունից` 352,077 ԱՄՆ դոլար):
Ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականի մայիսին: Հիմնադրամի մասնագետների կողմից նախօրոք մշակված հարցաթերթիկների միջոցով հավաքվել է մոտ 200 հանրային օբյեկտների էներգետիկական բնութագրեր և էներգիայի սպառման վերաբերյալ տեղեկատվություն: Հավաքված տեղեկատվության ուսումնասիրությունից հետո իրականացվել է նրանց մի մասի նախնական էներգետիկ աուդիտ: Ծրագրի չափորոշիչներին համապատասխանող 20 օբյեկտներում իրականացվել է ամբողջական էներգետիկ աուդիտ և ընտրվել են ծրագրի չափորոշիչներին համապատասխանող 13 օբյեկտներ, որոնց համար կազմակերպվել են մրցույթային համապատասխան գործընթացներ և իրկանացվել են էներգաարդյունավետ միջոցառումներ/ շինհավաքակցման աշխատանքներ/։
Շինհավաքակցման աշխատանքների ավարտից հետո օբյեկտներում իրականացվել են չափման և հավաստագրման աշխատանքներ։
Բոլոր օբյեկտներում ապահովվել են հայտարարված էներգաարդյունավետության ցուցանիշները։