2023 թ․ օգոստոսից մինչ 2025 թ․ հունվար Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամն իրականացրել է «Մեծաթիվ բնակչությանն ուղղված ԷԽ և ՎԷ բարձր ազդեցությամբ ցուցադրական-պիլոտային միջոցառումների» ծրագիրը՝ մասնավորապես ֆոտովոլտային կայանների տեղադրում և էներգախնայողության միջոցառումներ։ Այն իրականացվել է Եվրոպական Միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) ֆինանսական աջակցությամբ, «ԵՄ-ն հանուն Հայաստանի համայնքներում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի» ծրագրի շրջանակներում՝ իրականացվել է Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) կողմից՝ որպես «ԷԿՈսերվ» ծրագրի մաս:
Ծրագիրը նախատեսված էր ՀՀ Լոռու, Տավուշի, Շիրակի, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի սոցիալապես անապահով, խոցելի, գյուղական կամ փոքր քաղաքային, անտառամերձ և էներգաաղքատ բնակավայրերի համար։
Ծրագրով նախատեսվել ընտրել առնվազն 18 հասարակական/հանրային շենք, որից 17 շենքերի տանիքներին կտեղադրվեին ՖՎ կայաններ մոտ 20-100 կՎտ հզորությամբ, իսկ 1 հանրային շենքում կիրականացվեին  էներգախնայողության միջոցառումներ:
Ծրագրի բյուջե՝ շուրջ € 585,000.
Ծրագրի ընթացքում իրականացվել են հետևյալ միջոցառումները. 25 հասարակական շենքերի տանիքներին տեղադրվել են 5-150 կՎտ արևային ՖՎ կայաններ, որոնցից 5-ում նաև իրականացվել են ԷԽ միջոցառումներ (տանիքների և առաստաղի ջերմամեկուսացում, պատուհանների և դռների փոխարինում)։
Ծրագրին համայնքների կողմից համաֆինանսավորումը կազմել է շուրջ 20%, ներառյալ բնաիրային ներդրումները:
Ծրագիրը նպաստել է ՀՀ էներգետիկ անկախության և էներգետիկ անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև հասարակական շենքերի արդիականացման՝ վերականգնվող էներգիայի տեխնոլոգիաների ներդրման և էներգաարդյունավետ լուծումների կիրառման միջոցով։
Բարձրացվել է հանրային իրազեկվածության և սոցիալական պատասխանատվության մակարդակը: Ծրագրի շրջանակներում անցկացվել են մի շարք դասընթացներ, նպաստելով գիտելիքի փոխանցմանը և կարողությունների զարգացմանը ՀՀ համայնքներում:
Ծրագիրը նպաստել է ԵՄ Գործողության ընդհանուր նպատակին, այն է՝ բարելավել էներգաարդյունավետությունը և բարձրացնել շրջակա միջավայրի պաշտպանությունն ու ճկունությունը:
Ծրագրի աշխատանքների ավարտին տեղադրվել է ընդհանուր 1155 կՎտ դրվածքային հզորությամբ ֆոտովալտային արևայն կայաններ և 5 հասարակական շենքերի համար իրականացվել են էներգախնայողության միջոցառումներ, շահառուների թիվը՝ 388387 մարդ, որոնցից 8353-ը Արցախից հարկադրաբար տարհանված և վերաբնակեցված։
Էներգիայի սպառման տարեկան խնայողություն՝ 1,936,353 կՎտժ/տարի:
Միջին ետգնման ժամկետ` 2,7 տարի:
Էներգիայի ծախսի (գնի) միջին կրճատում` 51.14%
CO2 տարեկան կրճատում` 703,88 տ/տարի:
Ծրագրի շահառուները․
Դրամաշնորհային ծրագրին հայտ ներկայացրած ավելի քան 200 համայնքային և պետական ​​հասարակական հաստատություններ երկարատև, մանրակրկիտ ուսումնասիրվել և գնահատվել են, արդյունքում ընտրվել են 25 հասարակական շենքեր ։